Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.60 g chunk of sodium is added to a flask of solvent contaminated with 1.25 g

ID: 853388 • Letter: A

Question

A 2.60 g chunk of sodium is added to a flask of solvent contaminated with 1.25 g of water. Map In order to calculate the mass of sodium left after the reaction has completed, we must first find the number of moles of sodium left after the reaction has completed: Based on the balanced chemical equation, we know that 2 moles of Na react with every 2 moles of water we have already determined is the limiting reagent). So, we can: 1. Calculate the number of moles of water reacted: 2. Calculate the number of moles of sodium reacted: 3. Calculate the number of moles of sodium left:

Explanation / Answer

2 Na (s) + H20(l)---------------------> 2 NaOH(aq)

46 grams of sodium react with   ------------------------18 grams of water

2.60 grams of sodium reacts with---------------------------------------------?

=2.60*18/46

=1.017 grams of water

no.of mole of water reacted= 1.017/18 =0.0565 moles of water

therefore limiting reagent is sodium

no.of moles of sodium reacted=2.60/23=0.113 moles of sodium

the amount of water left = 0.232 grams

the amount of sodium left=0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote