Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How do you solve this problem? Help! any metals react with halogens to give meta

ID: 955153 • Letter: H

Question

How do you solve this problem? Help! any metals react with halogens to give metal halides. For example, 2 Al (s) 3 Cl2(g) 2 AlCl3 (s) If you begin with 13.5 g of aluminum, 66.7 g of AlCl3. A) you will need 23.6 g C12 for complete reaction and will produce B) you will need 11.8 g Cl2 for complete reaction and will produce 49.0 g of AlCl3. C) you will need 53.2 g Cl2 for complete reaction and will produce 66.7 gof AlCl3. D) you will need 26.6 g Cl2 for complete reaction and will produce 49.0 g of AlCl3 E) none of the above

Explanation / Answer

2 Al (s) + 3Cl2 = 2AlCl3

or, Al + (3/2) Cl2 = AlCl3

According to the reaction 1 mole of Al reacts with 3/2 moles of Cl2 to give 1 mole of AlCl3.

Molar mass of Al = 27 g/mol

Molar mass of Cl2 = 71 g/mol

Molar mass of AlCl3 = 133.5 g/mol

13.5 g Al = 13.5/27 = 0.5 mole Al

According to the reaction 1 mole of Al reacts with 3/2 moles of Cl2 to give 1 mole of AlCl3.

So mole of 0.5 moles of Al reacts with 0.5* 3/2 or 0.75 moles of Cl2 to give 0.5 mole of AlCl3.

0.75 moles of Cl2 = 0.75 * 71 = 53.2 g Cl2

0.5 mole of AlCl3 = 0.5 * 133.5 = 66.7 g AlCl3

So answer is option C.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote