An insulated container is used to hold 40.50 g of water at 16.80 degree C. A sam
ID: 954806 • Letter: A
Question
An insulated container is used to hold 40.50 g of water at 16.80 degree C. A sample of copper weighing 7.00 g is placed in a dry test tube and healed for 30 minutes in a boiling water bath at 100. 10 degree C. The heated test tube is carefully removed from the water bath with laboratory longs and inclined so that the copper slides into the water in the insulated container. Given that the specific heat of solid copper is 0.385 j/(g degree C). calculate the maximum temperature of the water in the insulated container after the copper metal is added.Explanation / Answer
Heat = mCpdT
Cp for copper 0.385 J/g.oC and of water 4.184 J/g.oC
heat lost by metal = heat gained by water
let Tf be the final temperature of water
7 x 0.385 x (100.10 - Tf) = 40.50 x 4.184 x (Tf - 16.80)
269.77 - 2.695Tf = 169.452Tf - 2846.794
3116.564 = 172.147Tf
Tf = 18.10 oC
So the final temperature of water would be 18.10 oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.