A 35.00g sample of sulfar dioxide gas at 21.5 oC has a pressure of 0.977 atm a)
ID: 951863 • Letter: A
Question
A 35.00g sample of sulfar dioxide gas at 21.5 oC has a pressure of 0.977 atm
a) what is the volume of the sample?
b)Identify which of the following changes in temperature would result in nonideal behavior and indicate why by describing what assumption in the kinetic theory is no longer valid.
1) small decrease 2) Large decrease 3) small increase 4) Large increase
c)Identify which of the following changes in pressure would result in nonideal behavior and indicate why by describing what assumption in the kinetic theory is no longer valid.
1) small decrease 2) Large decrease 3) small increase 4) Large increase
Explanation / Answer
m = 35 g of SO2
MW = 64.066
mol = 35/64.066 = 0.54631
PV = nRT
V = nRT/P = 0.54631*0.082*(21.5+273)/0.977 = 13.503 L
b)
if we increase T very much; the collisions must be accounted.. choose 4
c)
IF P increases too much, the interactions will be higher, that is, more collisions. Choose Large decrease or 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.