Use the information below to answer questions 33-35. Hydrogen iodide decomposes
ID: 949913 • Letter: U
Question
Use the information below to answer questions 33-35. Hydrogen iodide decomposes according to the equation: 2HI(g) ^ H2(g)+h_2(g). The equilibrium constant K_e is 0.0156 at 400 c. Suppose a 0.660 mol sample of HI was infected into a 2.00 L reation vessel held at 400 c 33. Calculate the equilibrium concentration of H_2. A.0.053 M B. 0.023 M C.0.013 M D.0.073 M E.0.033 M 34. Calculate the equilibrium concentration of l_2. A.0.053 M B. 0.023 M C. 0.013 M D0.073 M E. 0.033 M 35. Calculate the equilbrium concentration of HI A. 0.264 M b. 0.224 M C.0.284 M D. 0.204 M E.0.244 MExplanation / Answer
we know that
concentration = moles / volume (L)
so
initially
[HI] = 0.66 / 2 = 0.33
now
2HI ----> H2 + I2
using ICE table
at equilibrium
[HI] = 0.33 -2x
[H2] = x
[I2] = x
now
Kc = [H2] [I2] /[HI]^2
so
0.0156 = [x] [x] / [0.33-2x]^2
0.0156 = [x]^2 / [0.33-2x]^2
solving we get
x = 0.033
so
33)
at equilibrium
[H2]= x = 0.033 M
option E) 0.033 M
34)
[I2] = x = 0.033 M
option E) 0.033 M
35)
[HI] = 0.33 - 2x
[HI] = 0.33 - ( 2 * 0.033)
[HI] = 0.264 M
option A) 0.264 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.