A solution is made up of 15.0 mL of 4.50 x 10^-3 M Fe(NO3)3 15.0 mL of 4.50 x 10
ID: 949679 • Letter: A
Question
A solution is made up of
15.0 mL of 4.50 x 10^-3 M Fe(NO3)3
15.0 mL of 4.50 x 10^-3 M KSCN
10.0 mL of water
It is determined that the following reaction occurs
Fe3+ (aq) + SCN- (aq) = Fe(SCN)2+ (aq)
1. What is the concentration (in M) of Fe3+ in the resulting solution before any reaction takes place? Assume that volumes are addictive.
2. At equilibruim, [Fe(SCN)2+] is 1.20 x 10^-3 M. What is [Fe3+] at equilibrium?
3. What is K for the reaction at the temperature in which the experiment is performed?
Explanation / Answer
1. [Fe3+] initial = 4.50 x 10^-3 M x 15 ml/40 ml = 1.69 x 10^-3 M
2. When, [Fe(SCN)]2+ is 1.2 x 10^-3 M,
[Fe3+] at equlibrium = 1.69 x 10^-3 - 1.20 x 10^-3 = 4.90 x 10^-4 M
3. [SCN-] equilibrium = 4.90 x 10^-4 M
K = (1.20 x 10^-3)/(4.90 x 10^-4)^2 = 4998
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.