At a certain temperature, 0.4811 mol of N_2 and 1.581 mol of H_2 are placed in a
ID: 948680 • Letter: A
Question
At a certain temperature, 0.4811 mol of N_2 and 1.581 mol of H_2 are placed in a 2.00-L container. N_2(g) + 3H_2(g) 2NH_3(g) At equilibrium, 0.1401 mol of N_2 is present. Calculate the equilibrium constant, K_c. Phosphorus pentachloride decomposes according to the chemical equation PCI_5(g) PCI_3(g)+CI_2(g) K_t=1.80 at 250 degree C A 0.171 mol sample of PCI_5(g) is injected into an empty 2.40 L reaction vessel held at 250 degree C. Calculate the concentrations of PCI_5(g) and PCl_3(g) at equilibrium.Explanation / Answer
1)}
initially
M = mol/V
N2 = 0.4811/2 = 0.24055
H2 = 1.581/2 = 0.7905
NH3 = 0
in equilibrium, stoichiometrically
N2 = 0.4811/2 = 0.24055 -x
H2 = 1.581/2 = 0.7905 -3x
NH3 = 0 +2x
and we know that
N2 = 0.24055 -x = 0.1401/2 = 0.07005
x =-(0.07005-0.24055 ) = 0.1705
solve for
H2 = 0.7905 -3x = 0.7905-3*0.1705 = 0.279
NH3 = 2x = 2*0.1705 = 0.341
then
K = NH3^2 / (N2)(H2)^3
K = (0.341^2) /((0.07005)(0.279^3)) = 76.4342
NOTE: consider posting all other questions in another set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.