Be sure to answer all parts. Calcium dihydrogen phosphate, Ca(H_2P0_4)_2, and so
ID: 944780 • Letter: B
Question
Be sure to answer all parts. Calcium dihydrogen phosphate, Ca(H_2P0_4)_2, and sodium hydrogen carbonate, NaHCO_3, are ingredients of baking powder that react with each other to produce CO_2, which causes dough or batter to rise: Ca(H_2PO_4)_2(s) + NaHCO_3(s) implies CO_2(g) + H_2O(g) + CaHPO_4(s) + Na_2HPO_4(s) [unbalanced] If the baking powder contains 31.0% NaHCO_3 and 35.0% Ca(H_2PO_4)_2 by mass: How many moles of CO_2 are produced from 7.73 g of baking powder? If 1 mol of CO_2 occupies 37.0 L at 350 degree Fahrenheit (a typical baking temperature), what volume of CO_2 is produced from 7.73 g of baking powder?Explanation / Answer
the balanced equation is given by
3Ca(H2PO4)2 + 8NaHCO3 Ca3(PO4)2 + 4Na2HPO4 + 8CO2 + 8H2O
now
given
7.73 g baking powder
% mass = mass of component x 100 / total mass
so
mass of component = % mass x total mass / 100
so
mass of NaHC03 = 31 x 7.73 / 100 = 2.3963
mass of Ca(H2P04)2 = 35 x 7.73 / 100 = 2.7055
now
we know that
moles = mass / molar mass
so
moles of NaHC03 = 2.3963 / 84 = 0.02852738
moles of Ca(H2P04)2 = 2.7055 / 234 = 0.011561965
now
consider the given equation
3Ca(H2PO4)2 + 8NaHCO3 Ca3(PO4)2 + 4Na2HPO4 + 8CO2 + 8H2O
we can see that
moles of NaHC03 required = (8/3) x moles of Ca(H2PO4)2
so
moles of NaHC03 required = (8/3) x 0.011561965
moles of NaHC03 required = 0.030831908
but
only 0.02852738 moles of NaHC03 is present
so
NaHC03 is the limiting reagent
now
consider the given reaction
3Ca(H2PO4)2 + 8NaHCO3 Ca3(PO4)2 + 4Na2HPO4 + 8CO2 + 8H2O
we can see that
moles of C2 produced = moles of NaHC03 reacted
so
moles of C02 produced = 0.02852738
b)
now
volume = moles x 37
volume = 0.02852738 x 37
volume = 1.0555
so
1.0555 L of C02 is produced
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.