What is the half-life of a first-order reaction with a rate constant of 9.00 Tim
ID: 944330 • Letter: W
Question
What is the half-life of a first-order reaction with a rate constant of 9.00 Times 10^-4 s^-1? Express your answer with the appropriate units. What is the rate constant of a first-ordor reaction that takes 155 seconds for the reactant concentration to drop to half of its initial value? Express your answer with the appropriate units. A certain first-order reaction has a rate constant of 6.30Times10^-3 s^-1. How long will it take for the reactant concentration to drop to 1/8 of its intial value? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
for first order reaction there is a relatio between half life and rate constant
t1/2 = 0.693 /k
where k = rate constant
t1/2 = 0.693 / 9 x 10-4
t1/2 = 770 sec
Paer B
time required tyo consume half of its amount means half life
t1/2 = 155 sec
again
k = 0.693 / t1/2
k = 0.693 / 155
k = 4.5 x 10-3 s-1
PartC
k = 6.3 x 10-3 s-1
use the equation
k = 2.303 / t log [A0/A]
lets A0 = intial concentration = 100%
A = contentration after certain time = 12.5 %
6.3 x 10-3 s-1 = 2.303 / t log[ 100 / 12.5]
6.3 x 10-3 s-1 = 2.08 / t
t = 2.08 / 6.3 x 10-3 = 444.4444 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.