What is the future value of an ordinary annuity with equal payments of $450 bein
ID: 2758063 • Letter: W
Question
What is the future value of an ordinary annuity with equal payments of $450 being deposited into a money market account at the end of every year for three years if the interest rate is 7% and compounds once per year?
What is the present value of a 4-year uneven cash flow stream with $6500, $8200, $8400 and $32800 to be received the first, second, third and fourth years if the interest rate is 9% and compounds once per year?
If you take out a bank loan with a 17% quoted nominal interest rate that is compounded semiannually what is the effective annual rate (EAR)? What is the EAR if the loan compounds continuously?
Explanation / Answer
Answer 1
Because Interest is compounded once in a year, period (n) shall be 3 years and annual Interest rate (i) will be 7%
Future Value= Present Value*[Future Value factor for n=3, i=7%]
Future Value= 450*[1.2250]
Future Value= 551.25
Answer 2
Years
Future Value (FV)
Present value (PV)
Future value factor
PV
1
6500
6500/[FV for n=1, i=9%]
1.09
5963.303
2
8200
8200/[FV for n=2, i=9%]
1.1881
6901.776
3
8400
8400/[FV for n=3, i=9%]
1.295
6486.486
4
32800
32800/[FV for n=4, i=9%]
1.5388
21315.31
Total
40666.88
Answer 3
effective annual rate=(1+i/n)-1
Where
i= annual interest rate &
n= no. of compounding periods
Since Loan compounds semiannually, period (n) shall be 2 and rate (i) shall be 17/2 i.e 8.5% semiannually
effective annual rate=(1+.17/2)2-1
effective annual rate=17.72%
Effective annual rate when interest componded continously=er-1
Effective annual rate when interest componded continously=18.53%
Answer 1
Because Interest is compounded once in a year, period (n) shall be 3 years and annual Interest rate (i) will be 7%
Future Value= Present Value*[Future Value factor for n=3, i=7%]
Future Value= 450*[1.2250]
Future Value= 551.25
Answer 2
Years
Future Value (FV)
Present value (PV)
Future value factor
PV
1
6500
6500/[FV for n=1, i=9%]
1.09
5963.303
2
8200
8200/[FV for n=2, i=9%]
1.1881
6901.776
3
8400
8400/[FV for n=3, i=9%]
1.295
6486.486
4
32800
32800/[FV for n=4, i=9%]
1.5388
21315.31
Total
40666.88
Answer 3
effective annual rate=(1+i/n)-1
Where
i= annual interest rate &
n= no. of compounding periods
Since Loan compounds semiannually, period (n) shall be 2 and rate (i) shall be 17/2 i.e 8.5% semiannually
effective annual rate=(1+.17/2)2-1
effective annual rate=17.72%
Effective annual rate when interest componded continously=er-1
Effective annual rate when interest componded continously=18.53%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.