Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. The pressure of 4.0 L of nitrogen in a flexible container is decreased to one

ID: 944045 • Letter: 4

Question

4. The pressure of 4.0 L of nitrogen in a flexible container is decreased to one-half its original te temperature is increased to double the original temperature. The pressure, and its absolu volume is now a. 2.0L b.4.0 L c.8.0 L d. 16.0 L e.32.0L 5. How many moles of gas are in a gas sample occupying 0.250 L at 215 mmHg and 25°C? a. 0.00217 b. 0.00289 c.0.0345 d. 0.416 e. 1.27 6. At standard conditions, it was found that 1.17 L of a gas weighed 5.45 g. The gas is a. NHs b. HNF2 c. N2F4. d. NHs. e. NO2. 7. The following equation represents the complete combustion of ethane: At the same temperature and pressure, what is the maximum volume in liters of carbon dioxide that can be obtained from 50 L of C.Hs and 250 L of oxygen? (Hint: It is a limiting reactant problem) a. 25 b. 50 c. 100 d. 150 e. 200

Explanation / Answer

Initial                                                 final

V1 = 4L                                            V2

P1   =P                                               P2   = P/2

T1   = T                                              T2   = 2T

P1V1/T1      = P2V2/T2

P*4/T         = P/2*V2/2T

V2    = 16L >>>> answer

5.PV = nRT

P   =215mmHg = 215/760   = 0.2828atm

V   = 0.25L

T= 25C = 25+273 = 298K

n = PV/RT

    = 0.2828*0.25/0.0821*298

   = 0.0707/24.47 = 0.002889 moles ... anser

6. standared conditions T = 273K

                                     p = 1atm

                                    v= 1.17L

                                    W = 5.45gm

PV =nRT

n = W/M

PV = WRT/M

M = WRT/PV

    = 5.45*0.0821*273/1*1.17 = 104.4 gm/mole that is N2F4 answer is C

7. 2C2H6 + 7O2 -----> 4CO2 + 6H2O

2*22.4 L C2H6 react with 7*22.4 L of O2

50L of C2H6 react with = 7*22.4*50/2*22.4 = 175L of O2 is required . So O2 is excess reagent

limiting reagent is C2H6

2 moles of C2H6 react with o2 to form 4 moles of CO2

50L of C2h6 react with O2 to form = 4*50/2 = 100L of Co2 answer is C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote