4. The income statement for Nyland Company for 2010 appears below. NYLAND COMPAN
ID: 2371930 • Letter: 4
Question
4.
The income statement for Nyland Company for 2010 appears below.
NYLAND COMPANY
Income Statement
For the Year Ended December 31, 2010
——————————————————————————————————————————
Sales (40,000 units) $1,000,000
Variable expenses 700,000
Contribution margin 300,000
Fixed expenses 330,000
Net income (loss) $ (30,000)
Instructions
Answer the following independent questions and show computations using the contribution margin technique to support your answers:
1. What was the company's break-even point in sales dollars in 2010?
2. How many additional units would the company have had to sell in 2011 in order to earn net income of $45,000?
3. If the company is able to reduce variable costs by $2.50 per unit in 2011 and other costs and unit revenues remain unchanged, how many units will the company have to sell in order to earn a net income of $35,000?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Break Even Sales in Dollars = Fixed Cost/Contribution Ratio = 330000/(300000/1000000) = $ 1100000
Part B:
To earn a net income of 45000. the company needs to sell:
Sales in Dollars = (Fixed Cost + Desired Income)/Contribution Ratio = (330000 + 45000)/.30 = 1250000
Sales in Units = 1250000/25 = 50000
Additional Units = 50000 - 40000 = 10000 units
Part C:
Sales in Units = (Fixed Cost + Desired Income)/Contribution Rate
Current Sales Price = 25
Current Variable Cost = 700000/40000 = 17.5
New Variable Cost = 17.5 - 2.5 = 15
Sales in Units =(330000+35000)/(25-15) = 36500 units
Thanks
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.