alculating K sp from Solubility You add 10.0 grams of solid copper(II) phosphate
ID: 943542 • Letter: A
Question
alculating Ksp from Solubility
You add 10.0 grams of solid copper(II) phosphate, Cu3(PO4)2, to a beaker and then add 100.0 mL of water to the beaker at T = 298 K. The solid does not appear to dissolve. You wait a long time, with occasional stirring and eventually measure the equilibrium concentration of Cu2+(aq) in the water to be 5.01×108 M. What is the Ksp of copper(II) phosphate?
You add 10.0 grams of solid copper(II) phosphate, , to a beaker and then add 100.0 of water to the beaker at = 298 . The solid does not appear to dissolve. You wait a long time, with occasional stirring and eventually measure the equilibrium concentration of in the water to be . What is the of copper(II) phosphate?
5.01×108 2.50×1015 4.20×1015 3.16×1037 1.40×1037Explanation / Answer
Cu3(PO4)2 --> 3Cu+2 + 2PO4-3
Ksp = [Cu+2]^3[PO4-3]^2
m = 10g of Cu3(PO4)2
V = 100 ml
Cu+2 = 5.01*10^-8
ratio is 3:2
then
PO4-2 = 2/3(5.01*10^-8= 3.34*10^-8
for Ksp
Ksp = [Cu+2]^3[PO4-3]^2
Ksp = (5.01*10^-8)^3(3.34*10^-8)^2
Ksp = 1.40283*10^-37
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.