How to solve questions 41 and 42. With a clear steps and easy way.. I need anorg
ID: 943424 • Letter: H
Question
How to solve questions 41 and 42. With a clear steps and easy way.. I need anorganized steps and not complicated. Please.Thank you 40. What is the mass, in grams, of one copper atom? 1x544 02210 1.055 × 10 ) 63.55 g c) 1 amu d) 1.66x 10g 4) How many grams of sulfur (S) are needed to react completely with 246 g of mercury (ig) to form Hgs? a) 39.3 g b) 24.68 c) 9.66×10 g d) 201 g 4. Tin(d) fuoride (SnF,) is often added to toothpaste as an ingredient to prevent tooth decay. What is the mass off in grams in 24.6 g of the compound? a) 18.6 g b) 24.3 g c) 5.97 g d) 75.7 g
Explanation / Answer
41
the reaction is Hg + S ---> HgS
find moles of Hg
MW of HG = 200.59 g/mol
mol = 246/200.59 = 1.23
then we need 1.23 mol of S
that is
mass = mol*MW = 1.23*32 = 39.36 g
answer is a
42)
MW SnF2 = 156.69 g/mol
MW of F = 18.99 g/mol
then
ratio
F2/SNF2 = (18.99*2)/156.69 = 0.242389
then
m = 24.6 --> 0.242389*24.6
m = 5.9627694 g of F
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.