The reaction of the strong acid HCl with the weak base CH_3NH_2 is: HCl(aq) + CH
ID: 939671 • Letter: T
Question
The reaction of the strong acid HCl with the weak base CH_3NH_2 is: HCl(aq) + CH_3NH_2(aq) rightarrow CH_3NH_3^+ (aq) + Cl^- (aq) To compute the pH of the resulting solution if 15mL of 0.31 M acid is mixed with 58mL of 0.90M base we need to start with the stoichiometry. Let's do the stoich in steps: How many moles of acid? How many moles of base? What is the limiting reactant? How many moles of the excess reagent after reaction? What is the concentration of the excess reagent after reaction? What is the concentration of the pH active product after reaction?Explanation / Answer
we know that
moles = molarity x volume (L)
so
moles of acid = 0.31 x 15 x 10-3
moles of acid (HCl) = 4.65 x 10-3
now
moles of base = 0.90 x 58 x 10-3
moles of base (CH3NH2) = 52.2 x 10-3
now
the reaction is
HCl + CH3NH2 ---> CH3NH3Cl
we can see that
moles of HCl required = moles of CH3NH2 = 52.2 x 10-3
but only 4.65 x 10-3 moles of HCl is present
so
HCl is the limiting reagent
and
CH3NH2 is the excess reactant
now
moles of CH3NH2 remaining = 52.2 x 10-3 - 4.65 x 10-3
moles of CH3Nh2 remaining = 47.55 x 10-3
so
moles of excess reactant after reaction is 47.55 x 10-3
now
final volume = 15 + 58 = 73 ml
now
Concentration = moles / volume (L)
so
conc of excess CH3NH2 = 47.55 x 10-3 / 73 x 10-3
conc of excess CH3NH2 = 0.65 M
now
the prodcut is CH3NH3Cl
now
moles of CH3NH3Cl formed = moles of HCl added = 4.65 x 10-3
conc of CH3NH3Cl = 4.65 x 10-3 / 73 x 10-3
conc of CH3NH3Cl = 0.0637 M
so
the concentration of pH active product is 0.0637 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.