Determine the rate law and the value of k for the following reaction using the d
ID: 936573 • Letter: D
Question
Determine the rate law and the value of k for the following reaction using the data provided.
S2O82?(aq) + 3 I?(aq) ? 2 SO42?(g) + I3?(aq) [S2O82?]i (M) [I?]i (M) Initial Rate (M-1s-1)
0.30 0.42 4.54
0.44 0.42 6.65
0.44 0.21 3.33
Explanation / Answer
rate= k [S2O8^-2]x [I-]y
from data
0.30=k [0.42]x [4.54]y ------------->(1)
0.44=k [0.42]x [6.65]y ------------------> (2)
0.44=k [0.21]x [3.33]y ------------------> (3)
by solving x=-1 , y= 1
Rate Law
rate= k [S2O8^-2]-1 [I-]1
from (1)
0.30=k [0.42]-1 [4.54]1 ------------->(1)
k = 0.028 Mol lit sec-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.