Product: Dianisalacetone Molar Mass: 294.4 g/mol Calculate the theoretical yield
ID: 934883 • Letter: P
Question
Product: Dianisalacetone Molar Mass: 294.4 g/mol
Calculate the theoretical yield, determine the limiting reagent??
Product: Dianisalacetone Molar Mass: 294.4 g/mol Calculate the theoretical yield, determine the limiting reagent?? To a 50-mL Erlenmeyer flask, add a magnetic stir bar and 6.5 mL of 10% NaOH. To a second 50-mL Erlenmeyer flask, add 0.894 mL (1.000 g) of p-anisaldehyde and 0.278 mL (0.220 g) of acetone. Add 6.5 mL of ethanol to the acetone/aldehyde mixture. Mix these reagents and pour the solution into the flask containing the NaOH. Stir for aExplanation / Answer
Mass of p-anisaldehyde = 1.000g
Moles of p-anisaldehyde = 1.000 g / 136.2 g/mol = 7.34 x 10^-3 mol
Mass of acetone = 0.220 g
Moles of acetone = 0.220 g / 58.1 g/mol = 3.78 x 10^-3 mol
As the moles of acetone are less than p-anisaldehyde, acetone is the limiting reagent.
p-anisaldehyde + acetone ----------------> Dianisalacetone
As the limiting reactant and product are in equimolar ratio,
the moles of product (Dianisalacetone) = 3.78 x 10^-3 mol
Mass of product = Moles x Molar mass = 3.78 x 10^-3 mol x 294.4 g/mol = 1.11 g
Thus, Theoretical yield = 1.11g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.