1.75 g of Thiamine Hydrochloride is dissolved in 8mL of water. 13 mL of 95% Etha
ID: 934402 • Letter: 1
Question
1.75 g of Thiamine Hydrochloride is dissolved in 8mL of water. 13 mL of 95% Ethanol is added. 5 mL of NaOH is added. Finally, 5.3g of pure benzaldehyde is added and the solution is mixed thoroughly.What is the theoretical yield of Benzoin? 1.75 g of Thiamine Hydrochloride is dissolved in 8mL of water. 13 mL of 95% Ethanol is added. 5 mL of NaOH is added. Finally, 5.3g of pure benzaldehyde is added and the solution is mixed thoroughly.
What is the theoretical yield of Benzoin?
What is the theoretical yield of Benzoin?
Explanation / Answer
2 C6H5CHO + C12H17ClN4OS ---> C14H12O2
(benzaldehyde + thiamine hydrochloride ---> benzoin)
Given, mass of thiamine hydrochloride = 1.75 g.
Molar mass of thiamine hydrochloride = 337.27 g/mol
Moles of thiamine hydrochloride = 5.2 x 10^-3 mol = 0.0052
Mass of benzaldehyde = 5.3 g
Molar mass of benzaldehyde = 106.121
Moles of benzaldehyde = 0.0499 mol
So, here, the limiting reagent is Thiamine hydrochloride, as the moles of thiamine hydrochloride are less.
From the chemical reaction, it is clear that 1 mol of benzoin is formed from 1 mol of thiamine hydrochloride.
So, moles of benzoin formed = 0.0052 mol
Molar mass of benzoin = 212.24 g/mol
Mass of benzoin = Moles x Molar mass = 0.0052 mol x 212.24 g/mol = 1.104 g
Thus, theoretical yield of Benzoin = 1.104 g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.