Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A student dissolved a piece of copper wire, then converted it to CuO, filtered t

ID: 934126 • Letter: A

Question

A student dissolved a piece of copper wire, then converted it to CuO, filtered the CuO from solution, and determined the mass of the CuO. The CuO was then dissolved, reduced to copper metal, and recovered.  
Mass of Copper wire: 0.260g
Mass of filter paper: 0.525g
Mass of filter paper + CuO: 0.834g
Mass of filter paper: 0.490g
Mass of filter paper + Cu: 0.732g
1. Find %yield of Cu. A student dissolved a piece of copper wire, then converted it to CuO, filtered the CuO from solution, and determined the mass of the CuO. The CuO was then dissolved, reduced to copper metal, and recovered.  
Mass of Copper wire: 0.260g
Mass of filter paper: 0.525g
Mass of filter paper + CuO: 0.834g
Mass of filter paper: 0.490g
Mass of filter paper + Cu: 0.732g
1. Find %yield of Cu. A student dissolved a piece of copper wire, then converted it to CuO, filtered the CuO from solution, and determined the mass of the CuO. The CuO was then dissolved, reduced to copper metal, and recovered.  
Mass of Copper wire: 0.260g
Mass of filter paper: 0.525g
Mass of filter paper + CuO: 0.834g
Mass of filter paper: 0.490g
Mass of filter paper + Cu: 0.732g
1. Find %yield of Cu.

Explanation / Answer

% yield = mass recovered / starting mass x 100%

let's start with the reactions.....

2Cu + 1O2 ------> 2CuO + 2e-

and

2CuO + 2e- ------> 2Cu + O2

where the 2e-'s indicates a redox reaction....

anyway,

you have have 2 moles of Cu ----> 2 moles of CuO
and 2 moles of CuO going to 2 moles of Cu

so calculate starting moles of Cu, then moles of CuO, then mass of CuO. That's your theoretical starting mass of CuO. then from your filter paper info, calculate actual mass of CuO recovered and actual mass of Cu recovered. then calculate yield. Ready?

1) moles of Cu

moles = mass / mw = .260g / (63.5 g/mole) = 4.09 x 10^-3 moles Cu

2) theoretical moles of CuO

4.09 x 10^-3 moles Cu x ( 2 moles CuO / 2 moles Cu) = 4.09 x 10^-3 moles CuO

3) theoretical starting mass of CuO

moles = wt / mw
wt = moles x mw = 4.09 x 10^-3 moles CuO x (79.5 g / moles) = 0.326 g CuO

4) mass of CuO recovered

mass of filter paper + CuO - mass of filter paper = mass CuO recovered right?

actual mass CuO = 0.834 g - 0.525 g = 0.309 g CuO

5) mass of Cu recovered

0.732 g - 0.490 g = 0.242 g Cu

6) % yield

% yield CuO = mass recovered / theoretical starting mass x 100%
= 0.309 g CuO / 0.326 g CuO x 100% = 94.8%

% yield Cu = mass recovered / starting mass x 100%
= 0.242 g Cu / 0.260g = 93.1%

fyi, the percents need to be reported to 3 sig figs since all of your data is 3 sig figs.....

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote