A student designs an ammeter (a device that measures electrical current) that is
ID: 1000090 • Letter: A
Question
A student designs an ammeter (a device that measures electrical current) that is based on the electrolysis of water into hydrogen and oxygen gases. When electrical current of unknown magnitude is run through the device for 4.00 min , 12.6 mL of water-saturated H2(g) is collected. The temperature and pressure of the system are 25 C and 715 torr. How many moles of hydrogen gas are produced?
The vapor pressure of water changes with temperature, as shown here.
T (C) P (torr) 21 18.7 22 19.8 23 21.1 24 22.4 25 23.8 26 25.2 27 26.7 28 28.4 29 30.0 30 31.8Explanation / Answer
vapor pressure (pwater-vap) of water at 25oC is 23.8 torr (as provided above)
Ptotal = pwater-vap + phydrogen
Ptotal - pwater-vap = phydrogen
phydrogen = 715 torr - 23.8 torr = 691.2 torr = (691.2/760) atm = 0.9094 atm
now applying ideal gas equation phydrogenV= nhydrogenRT
0.9094 * 12.6 = nhydrogen * 0.082 * (25 + 173)
nhydrogen = 11.458/24.436 = 0.4688 moles = 468.8 milimoles.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.