2H 2 S (g) = 2H 2 (g) + S 2 (g) When heated hydrogen sulfide gas decomposes acco
ID: 933437 • Letter: 2
Question
2H2S (g) = 2H2 (g) + S2 (g)
When heated hydrogen sulfide gas decomposes according to the equation above. A 3.40g smple of H2S(g) is introduced into an evacuated rigid 1.25 L container. The sealed container is heated to 483 K, and 3.72 x10-2 mol of S2 (g) is present at equilibrium.
a) Write the expression for the equilibrium constant, Kc for the decomposition reaction represented above.
b) Calculate the equilibrium concentration in M of H2 (g) and H2S (g) in the container 483 K
c) Calculate the value of the equilibrium constant Kc for the decomposition reaction of 483K
Explanation / Answer
The reaction is
2H2S ----2H2 +S2
Initial moles
0.1 0 0
At equilibrium moles
0.1-2x 2x x
Given x= 3.72 x10-2 by substituting this
0.0256 0.0744 0.0372
Equilibrium concentrations(moles/Volume)
0.0256/1.25 0.0744/1.25 0.0372/1.25
=0.02048M 0.0595M 0.02976M
Answers
A) expression for Kc = [H2]2[S2]/[H2S]2
B) equilibrium concentration of H2 = 0.0595M
Equilibrium concentration of H2s = 0.02048M
C) Kc = (0.0595)2 (0.02976)/(0.02048)2 = 0.2513
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.