A mass of mercury occupies 0.950 L. What volume would on equal mass of ethanol T
ID: 933094 • Letter: A
Question
A mass of mercury occupies 0.950 L. What volume would on equal mass of ethanol The density of mercury is 13.546 g/mL and the density of ethanol it 0.789 g/mL. Combustion of hydrogen 142 kJ per gram of hydrogen reacted. How many kilocalories of energy ate released by the combustion of 16.0 ounces of hydrogen? What it the ground-stale electron configuration of Se^2- ? Of the following, which atom has the smallest atomic radius ? Which pair of reactants will produce a precipitate when mixed together? Which of the following represents the change in electronic configuration that is associated with the first ionization energy of magnesium ? What is the general trend in ionization energy and electron affinity values?Explanation / Answer
6) 13.546 g/mL * 950 mL = 12868.7 grams
12868.7 grams * (1mL/0.789 g) = 16310.14 mL = 16.31 L
7) 16 ounces = 453.5924 grams
142 kJ/gram * 453.5924 grams = 64410.1208 kJ = 15394.3883 kcal = 1.54 x 104 kcal
8) [Ar] 3d104s24p6
9) Sulfur
10) HCl + Pb(NO3)2, all other options form salt and acids
11) [Ne] 3s2 -> [Ne]3s1 + e-
12) Both increase as one traverses a period from left to right, and both decrease as one descends.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.