A mass of 261g is on a horizontal surface with mu_k=0.170, and is in contact wit
ID: 2280897 • Letter: A
Question
A mass of 261g is on a horizontal surface with mu_k=0.170, and is in contact with a lightweight spring with a spring constant of 661N/m which is compressed. When the spring is released, it does 7.44J of work on the mass while returning to its equilibrium position. Calculate the distance the spring was compressed. A mass of 261g is on a horizontal surface with mu_k=0.170, and is in contact with a lightweight spring with a spring constant of 661N/m which is compressed. When the spring is released, it does 7.44J of work on the mass while returning to its equilibrium position. Calculate the distance the spring was compressed.Explanation / Answer
workdone by spring,
W = 0.5*K*A^2
==> A = sqrt(2*W/k)
= sqrt(2*7.44/661)
= 0.15 m
= 15 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.