The standard molar free energies of formation of NO_2(g)andN_2o_4(g) at 25degree
ID: 930691 • Letter: T
Question
The standard molar free energies of formation of NO_2(g)andN_2o_4(g) at 25degree C are 51.840 and 98.280 kl/mol, respectively. What is the value of k_p(in atm) for the following equilibrium at 25degree c? 2NO_2 = N_2O_4? 0.113 8.84 1.17 *10^4 1.34 * 10^8 THe following questions refer to the following reaction at constant 25 degree c ans 1 atm. 2Fe(s) + O_2(g) + 2H_2O(1) - 2Fe(oh)_2(s) deltaH = -568.2 kj/mol Substance s degree (l/mol K) Fe(OH)_2(s) 80 Fe(s) 27 o_2(g) 205 H_2o(1) 70 Determine deltaSsurr for the reaction (in kj/mol K) 1.91 +3.14 -1.91 +0.36 Determine deltaSuniv for the above reaction (in kj/mol K) -2.22 +0.36 1.36 1.67 What must be true about deltaG for the above reaction? deltaG 0 deltag = TdeltaSuniv deltaG = 0 A stable diatomic molecule spontaneously forms from its atomes(all in gas states) in an exothermic manner: 2x(g) - x_2(g) What are the signs of deltaH degree, deltaS degree, and Deltag degree for this formation reaction? +, +, + -, -, + -,-,- +, +, -Explanation / Answer
Solution :-
Q6)
2 NO2(g) ------- > N2O4(g)
Delta Go 51.840 kJ 98.280 kJ
Delta Go rxn = sum of delta G product - sum of delta g reactant
= [N2O4*1] – [NO2*2]
= [98.280*1] – [ 51.840 *2]
= -5.4 kJ
Now lets calculate the Kp
Delta Go = - RT ln Kp
(-5.4 kJ * 1000 J / 1kJ) = - 8.314 J per mol K * 298 K * ln Kp
(-5.4 kJ * 1000 J / 1kJ) / - 8.314 J per mol K * 298 K = ln Kp
2.18 = ln Kp
Anti ln 2.18 = kp
8.84 = Kp
So the answer is option B
Q7) 2Fe(s) +O2(g) + 2H2O(l) ------ > 2Fe(OH)2 Delta H = -568.2 kJ/mol
Now lets calculate the delta S reaction
Delta S syst = Delta H / T
= -568.2 kJ / 298 K
= -1.91 kJ
Delta S rxn = sum of delta S product - sum of delta S reactant
= [ Fe(OH)2 * 2] - [(2*Fe) +(1*O2) +( 2*H2O)]
= [80*2] – [ (27*2)+(205*1)+(70*2)]
= -239 J / K
-239 J/K * 1 kJ / 1000 J = -0.239 kJ/K
Delta S surr = - Delta S sys
= -(-1.91 kJ)
= 1.91 kJ
So the answer is option A
Q8)Delta S univ = Delta S sys + delta S surr
= -0.239 kJ + 1.91 kJ
= +1.67 kJ
So the correct answer is option D
Q9) since the Delta H reaction is negative and therefore the delta G of the reaction will be negative
That is delta G <O
Q10) 2reactant gas atoms changes to 1 gas mole
So entropy decreasing
Enthalpy will be negative
And free energy will also be negative
So its
Option C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.