Rhodium has a face-centered cubic structure and has a density of 12.4 g/cm^3. Wh
ID: 929511 • Letter: R
Question
Rhodium has a face-centered cubic structure and has a density of 12.4 g/cm^3. What is its atomic radius? 134 pm 1070 pm 268 pm 380 pm a4.55Lof water contains 0.115 g of sodium ions determine the concentration of sodium ions in ppm if the density of the solution is 1.00g/ml 52.3ppm 12.7ppm 13.2ppm25.3ppm 36.5ppm Given the following balanced equation, determine the rate of reaction with respect to[NOCl] 2 NO(g) + Cl2(g) rightarrow 2 NOCl(g) Rate = -2delta[NOCL]/delta t)Rate = -1/2delta[NO]/delta t Rate = -1/2delta[NOCL]/DELTAt Rate = +1/2delta[NOCL]/deltat It is not possible to determine without more information. consider the following reaction at equilibrium what effect will reducing the volume of the reaction mixture have on the system?Explanation / Answer
8) option A) 134 pm is the answer.
The atomic weight of Rh = 102.9 g mol^-1.
Rh adopts an fcc (ccp) lattice.
There are 4 Rh atoms inside the unit cell of Rh: 8× on corners and 6×½ on faces.
Mass inside cell = 4×AtWt Rh/A where A = Avogadro constant = 6.022×10^23 mol^-1
Mass = 4×102.9/(6.022×10^23) = 6.835×10-22 g
Let side of cell = a; Volume of cell is therefore a^3
D = M/V a^3 = 6.835×10-22/12.4 = 5.512×10^-23 cm^3
a = (5.512×10^-23) = 3.806×10^-8 cm (note density is in cm^-3 so a is in cm).
Important part: the atoms along an edge of the cell do not touch, but atoms along the face diagonal do. From Pythagoras the face diagonal = 2a which it turn = 4rRh where rRh is the radius of a rhodium atom.
rRh = [(2)×3.806×10^-8)]/4 = 1.35×10-8 cm = 1.35 Å (1 Å = 1×10-8 cm) or 135 pm
Lit: Atomic radius (empirical): 135 pm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.