Reynolds Industries is planning to issue bonds with warrants. The bonds will hav
ID: 2698406 • Letter: R
Question
Reynolds Industries is planning to issue bonds with warrants. The bonds will have a 30-year maturity and annual interest payments. Each bond will come with 20 warrants that give the holder the right to purchase one share of stock per warrant. The investment bankers estimate that each warrant will have a value of $10.00. A similar straight-debt issue would require a 10% coupon. What coupon rate should be set on the bonds-with-warrants so that the package would sell for $1,000?
A.) 6.75%
B.) 7.11%
C.) 7.48%
D.) 7.88%
E.) 8.27%
Explanation / Answer
This is the answer I got, am I not correct?
Value of one warrant = $10.00
Value of 20 warrants = $10.00 x $20.00 = $200.00
Value of debt portion = $1,000 - $200.00 = $800.00
Period = 30 years
Par Value = 1,000
Yield to Maturity = 10%
Coupon Rate = PMT function in excel = 78.78
The coupon 78.78/1,000=7.88%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.