Suppose that you have confined some water vapor, a gas, to 50.00000 ml at 25.00d
ID: 928926 • Letter: S
Question
Suppose that you have confined some water vapor, a gas, to 50.00000 ml at 25.00degreeC and mm g. Calculate the number of moles of gas in this sample. Calculate the number of molecules of gas in this sample. Calculate the filled volume that is occupied by just the atoms of the water molecules themselves. This excludes the void space that is between the atoms of the water molecules. Remember that the total volume that is taken up by the molecules is nominally 50.00000 ml, which includes the void space, since a gas expands to fill its container. Most of the 50.00000 ml is void space. Calculate percentage of void space in this gas. Changes of state involve the separation of molecules from each other. Based on your calculations of percent void space, which phase change should have the largest enthalpy change, melting or boiling? ExplainExplanation / Answer
21)
V = 50 ml = 50/1000 L
T = 25 °C = 298 K
P = 742.2 mm Hg = 742.2/760 atm
n = PV/(RT) = 742.2/760 * (50/1000) / (0.082*298) = 0.001998238
22)
number of molecules
1 mol = 6.022*10^23 molecules
0.001998238 mol = 0.001998238*6.022*10^23 = 1.203*10^21 molecules
23)
the volume occupied just by water
for water = 2.99 × 10²³ cm3 per molecule
since we have
1.203*10^21
then 1.203*10^21*(2.99*10^-23) = 0.0359697 cm3 or ml
24)
void space = 50 - 0.0359697 = 49.9640303
then
% void = (50-0.0359697 )/(50) *100 = 99.9280%
25)
larges enthalpy change should be boiling, since gas are very separated molecules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.