Suppose that you have 0.500 L of each of the following solutions, and an unlimit
ID: 1065909 • Letter: S
Question
Suppose that you have 0.500 L of each of the following solutions, and an unlimited supply of water. K_b = 6.3x10^-5 for trimethylamine, (CH_3)_3 N and K_a = 1.9x10^-5 for hydrazoic acid, HN_3. 0.114 mol L^-1 (CH_3)_3 N(aq) 0.124 mol L^-1 HN_3(aq) 0.102 mol L^-1 HI(aq) 0.113 mol L^-1 KOH(aq) Provide simple instructions for preparing 1.00 L of a buffer solution having pH = 9.00 at 298 K. Focus on preparing the buffer that contains the highest possible concentrations of the active components. Your instructions should include the volumes of the solutions required.Explanation / Answer
pH of basicbuffer = 14 - (pkb+log(salt(or)acid/base))
pkb of (CH3)3N = -logkb = -log(6.3*10^-5) = 4.2
let us consider preparation of 1 L of 0.01 M buffer with pH = 9
so that,
total no of mole of buffer = 1*0.1 = 0.01 mole
no of mole of (CH3)3N required = x
no of mole of HI required = 0.01-x
9 = 14-(4.2+log((0.01-x)/x)
x = 0.00137 mole
no of mole of (CH3)3N required = x = 0.00137 mole
volume of (CH3)3N must take = n/M = 0.00137/0.114 = 0.012 L
= 12 ml
no of mole of HI required = 0.1-x = 0.01-0.00137 = 0.00863 mole
volume of HI must take = n/M = 0.00863/0.102 = 0.0846 L = 84.6 ml
take 12 ml of (CH3)3N , 84.6 ml HI and add enough of water to make solution up to 1 L .
so that we will get 1 L of 0.01 M buffer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.