A coal source contains 1.0% sulfur by mass. Part A If 1.5×10 4 kg of coal is bur
ID: 928365 • Letter: A
Question
A coal source contains 1.0% sulfur by mass.
Part A
If 1.5×104 kg of coal is burned and forms oxides, calculate the mass of CaSO4(s) that is produced from "scrubbing" the SO2 pollutant out of the exhaust gas. Assume that all of the sulfur in the coal is converted to calcium sulfate.
Express your answer using two significant figures.
A coal source contains 1.0% sulfur by mass.
Part A
If 1.5×104 kg of coal is burned and forms oxides, calculate the mass of CaSO4(s) that is produced from "scrubbing" the SO2 pollutant out of the exhaust gas. Assume that all of the sulfur in the coal is converted to calcium sulfate.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
mass of sulfur = (1.4*10^4)*1/100 = 140 kg
No of mol of S = (140*10^3)/32 =4375 mol
No of mol of so2 = 4375 mol
No of mol of CaSO4 produced = 4375 mol
mass of caso4 produced = 4375*136.14 = 595.6125 kg
= 6.0*10^2 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.