Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A closed-end fund has total assets of $390 million and liabilities of $210,000.

ID: 2729461 • Letter: A

Question

A closed-end fund has total assets of $390 million and liabilities of $210,000. Currently, 21 million shares are outstanding. What is the NAV of the fund? If the shares currently sell for $17.5, what is the premium or discount on the fund? (Negative values should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Round the NAV to 2 decimal places. Enter the premium or discount as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "$" & "%" signs in your response.)

  Net asset value $          Premium or discount %

Explanation / Answer

a.

Net assets value = (Total assets – Liabilities)/Number of shares outstanding = ($390,000,000 - $210,000)/2,100,000 shares = $18.56

b.

Current selling price = $17.50

Discount percentage = ($18.56 - $17.50)/$18.56 = 5.71%

or, Premium percentage = -5.71%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote