Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How many milliliters of an 8.0 M H_2 SO_4 solution are needed to make 0.35 L of

ID: 927423 • Letter: H

Question

How many milliliters of an 8.0 M H_2 SO_4 solution are needed to make 0.35 L of a 3.5 M solution 0.15 mL 9.80 mL 140 mL 980 mL 153 mL Calculate the wavelength (in m) of the blue light emitted by a mercury lamp with a frequency of 6.185 times 10^14 Hz. 2.29 times 10^-7 m 4.85 times 10^-7 m 2.07 times 10^-7 m 4.36 times 10^-7 m Calculate the frequency of the green light emitted by a hydrogen atom with a wavelength of 4.373 times 10^-7 m. 1.46 times 10^14 s^-1 6.86 times 10^14 s^-1 4.33 times 10^14 s^-1 6.17 times 10^14 s^-1 1.62 times 10^14 s^-1 Calculate the wavelength of a baseball (m = 155g) moving at 35 m/s. 7.60 times 10^-36 m 2.15 times 10^-34 m 1.32 times 10^-37 m 1.22 times 10^-34 m 3.57 times 10^-32 m

Explanation / Answer

66) The equation you need is
(volume)(Molarity) = (volume)(Molarity)
(V)(8.0M)=(0.350 L)(3.5M) Solve for V

V = 0.153 L in ml

V = 153 ml

67) wavelength = speed of light / frequency

wavelength = 3.00 x 10^8 ms-1 / 6.185 x 10^14 Hz

wavelength = 4.85 x 10 ^ -7 m

68) wavelength = speed of light / frequency

frequency = speed of light / wavelenght

frequency = 3.00 x 10^8 ms-1 / 4.373 x 10^-7 m

frequency = 6.86 x 10 ^14 s-1

69)  DeBroglie wavelength.
= h / (mv) x (1 - v²/c²)
and that relativistic term (1 - v²/c²) 1 at velocities <<< speed of light.
so that...
h / (mv) ( h = plank constant ,m= mass, v = velocity)

= (6.626x10^-34 kg m²/s) / (0.155kg x 35 m/s) = 1.22x10^-34 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote