The standard cell potential (E degree) of a voltaic cell constructed using the c
ID: 927221 • Letter: T
Question
The standard cell potential (E degree) of a voltaic cell constructed using the cell reaction below is 0.76 V: Zn (s) + 2H^+ (aq) rightarrow Zn^2+ (aq) + H2 (g) With PH2 = 1.0 atm and [Zn^2+] = 1.0 M, the cell potential is 0.66 V. The concentration of H^+ the cathode compartment is M. A voltaic cell is constructed with two Zn^2+ -Zn electrodes, where the half-reaction is Zn^2+ + 2e^- rightarrow Zn (s) E degree = -0.763 V The concentrations of zinc ion in the two compartments are 5.50 M and 1.11 x 10^-2M, respectively. The cell emf is V.Explanation / Answer
7)As per Nernst equation for the following cell :-
Ecell = E0cell - (0.059/2)*log{[Zn2+]*[PH2]/[H+]2}
or, 0.66 = 0.76 - (0.059/2)*log{1*1/[H+]2}
or, [H+] = 0.02 M
Thus, pH = -log[H+] = 1.695
8) the Nernst Equation for concentraion cells are :-
Ecell = -log[cathode]/[anode] = log{0.011/5.5} = 2.695 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.