Magnesium carbonate (MgCO3) and calcium carbonate (CaCO3) both decompose when he
ID: 926629 • Letter: M
Question
Magnesium carbonate (MgCO3) and calcium carbonate (CaCO3) both decompose when heated, forming CO2 gas and the corresponding oxides.
MgCO3(s) CO2(g) + MgO(s)
CaCO3(s) CO2(g) + CaO(s)
When a particular mixture of MgCO3 and CaCO3 is heated, it releases 47% of its mass as CO2, so that the oxide products have 53%of the mass of the original sample. What mass percentage of MgCO3 was present in the original mixture? (HINT: The fact that the sample loses 47% of its mass does not depend on the original sample size, only on the relative amounts of the two carbonates. So you can start with any size sample you’d like.)
Explanation / Answer
now
let the mass of sample be 1000 g
given
oxides weigh 53 % of the original sample
so
mass of oxides = 530 g
that is
mass of MgO + mass of Ca0 = 530 g
now
given
47% of the mass is emitted as C02
so
mass of C02 emitted = 470 g
now
moles of C02 emitted = mass / molar mass
moles of C02 emitted = 470 / 44
moles of C02 emitted = 10.6818
now
let
y be the moles of MgC03
then
moles of C02 emitted from MgC03 = y
moles of C02 emitted from CaC02 = 10.6818 - y
so
moles of CaC03 = 10.6818 - y
moles of Mg0 = y
mass of MgO = y x 40
mass of Mg0 = 40 y
so
mass of CaO = 530 - 40 y
moles of CaO = ( 530 -40y) / 56
so
moles of CaC03 = ( 530-40y) / 56
so
(530-40y) / 56 = 10.6818 - y
530 -40y = 598.1818 - 56y
y = 4.26
so
moles of CaC03 = 4.26
mass of CaC03 = moles x molar mass
mass of CaC03 = 4.26 x 100
mass of CaC03 = 426
so
mass of MgC03 = 1000 - 426
mass of MgC03 = 574
so
% MgC03 = 574 x 100 / 1000
% mgC03 = 57.4
so
mass percentagge of MgC03 is 57.4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.