Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Magnesium Hydroxide, Mg(OH)2 , is placed in 1L of water. At equilibrium the pH w

ID: 763241 • Letter: M

Question

Magnesium Hydroxide, Mg(OH)2 , is placed in 1L of water. At equilibrium the pH was found to be 7.9 and it is known that the Ksp for magnesium hydroxide is 1.5x 10-11. Determine the concentration of Mg2+. Mg(OH)2 ? Mg2+ + 2(OH-)

Explanation / Answer

B) In pure water Fe(OH)3 ------> Fe3+ + 3 OH- i.e. if x moles are soluble in 1L Ksp = [Fe3+][OH-]3 = x*(3x)3=> 27x4 = 2.79*10-39 => x = 1.008*10-10 MSo molar solubility = 1.01*10-10 in Pure WaterA) In 0.1 M HCl Solution If X moles in 1 L are solublethan[Fe3+] = x[OH-] = 3x-0.1 ( Since HCl is strong acid will react with OH to form H2O) Ksp = [Fe3+][OH-]3 = x*(3x-0.1)3 = 2.79*10-39=> x = 0.0333333434 Which is much greater than in Pure waterAnother ApproachAs u can

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote