Item 9 Part A Determine the limiting reactant for the reaction. (Hint: Write a b
ID: 926217 • Letter: I
Question
Item 9 Part A Determine the limiting reactant for the reaction. (Hint: Write a balanced equation for the combustion of ethanol.) The combustion of liquid ethanol (C2Hs OH) produces carbon dioxide and water. After 4.64 mL of ethanol (density = 0.789 g/ml) was allowed to bum in the presence of 15.35 g of oxygen gas, 3.72 mL of water (density- 1.00 g/ml) was collected. ethanol oxygen Submit My Answers Give Up Correct Part B Determine the theoretical yield of H2O for the reaction. rra Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Part C Determine the percent yield of H2 O for the reaction.Explanation / Answer
A) the reaction is
C2H5OH + 302 ---> 2 C02 + 3 H20
we know that
mass = density x volume
so
mass of C2H5OH = 0.789 x 4.64 = 3.66096
now
moles = mass / molar mass
so
moles of C2H5OH = 3.66096 / 46
moles of C2H5OH = 0.079586
now
moles of oxygen = 15.35 / 32
moles of oxygen = 0.48
now
moles of ethanol reuqired = ( 1/3) x moles of oxygen
moles of ethanol required = 0.48 / 3 = 0.16
but only
0.079 moles of ethanol is present
so
ethanol is the limitng reagent
B)
now
C2H5OH + 302 ---> 2 C02 + 3 H20
we can see that
theoretical moles of H20 = 3 x moles of C2H5OH
so
theoretical moles of H20 = 3 x 0.079586
theoretical moles of H20 = 0.238758
now
theoretical masss of H20 = 0.238758 x 18
theoretical mass of H20 = 4.2976
so
theoretical yield of H20 is 4.2976 grams
C)
given
actual yield of H20 = 3.72 grams
now
% yield = actual x 100 / theoretical
% yield = 3.72 x 100 / 4.2976
% yield = 86.56
so
the percent yield of H20 is 86.56 %
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.