A 2.700×10 ?2 M solution of NaCl in water is at 20.0?C. The sample was created b
ID: 925342 • Letter: A
Question
A 2.700×10?2M solution of NaCl in water is at 20.0?C. The sample was created by dissolving a sample of NaCl in water and then bringing the volume up to 1.000 L. It was determined that the volume of water needed to do this was 999.3 mL . The density of water at 20.0?C is 0.9982 g/mL.
Part C Calculate the concentration of the salt solution in percent by mass Express your answer to four significant figures and include the appropriate units. 2 percent by mass NaCl = Value | | Units Submit Hints My Answers Give Up Review Part Part D Express your answer as an integer to four significant figures and include the appropriate units. 2 Value Units parts per million NaCl = alue Units Submit Hints My Answers Give Up Review PartExplanation / Answer
a) moles of NaCl in the sample = molarity of the solution*volume of the solution in litres = 0.027*1 = 0.027
Molar mass of NaCl = 58.5 g/mole
Thus, mass of NaCl = moles*molar mass = 0.027*58.5 = 1.5795 g
mass of water = volume*density = 999.3*0.9982 = 997.5 g
Thus, mas of the sample = mass of NaCl + mass of water = 999.081 g
Thus, % concentration by mass = (mass of NaCl/mass of solution)*100 = 0.158%
b) 1 ppm = mg/litres
Now, in 1 litre of solution , mass of NaCl = 1.5795 g = 1579.5 mg
Thus, ppm concentration = 1579.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.