A 2.6 kg solid sphere (radius = 0.10 m ) is released from rest at the top of a r
ID: 1352359 • Letter: A
Question
A 2.6 kg solid sphere (radius = 0.10 m ) is released from rest at the top of a ramp and allowed to roll without slipping. The ramp is 0.85 m high and 5.5 m long.
Part A
When the sphere reaches the bottom of the ramp, what is its total kinetic energy?
Express your answer using two significant figures.
Part B
When the sphere reaches the bottom of the ramp, what is its rotational kinetic energy?
Express your answer using two significant figures.
Part C
When the sphere reaches the bottom of the ramp, what is its translational kinetic energy?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
given,
mass = 2.6 kg
radius = 0.1 m
height = 0.85 m
length = 5.5 m
total kinetic energy = potential energy at top
total kinetic energy = mgh
total kinetic energy = 2.6 * 9.8 * 0.85
total kinetic energy = 21.658 J
rotational kinetic energy = 0.5 * I * w^2
translational kinetic energy = 0.5 * mv^2
21.658 = 0.5 * I * w^2 + 0.5 * mv^2
21.658 = 0.5 * (2/5) * m * R^2 * v^2 / R^2 + 0.5 * mv^2
21.658 = 0.5 * (2/5) * m * v^2 + 0.5 * mv^2
21.658 = 0.5 * (2/5) * 2.6 * v^2 + 0.5 * 2.6v^2
v = 3.4496 m/s
rotational kinetic energy = 0.5 * (2/5) * m * R^2 * v^2 / R^2
rotational kinetic energy = 0.5 * (2/5) * 2.6 * 3.4496^2
rotational kinetic energy = 6.1878 J
translational kinetic energy = 0.5 * 2.6 * 3.4496^2
translational kinetic energy = 15.469 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.