Use the data in the question above to determine at what minimum temperature will
ID: 925290 • Letter: U
Question
Use the data in the question above to determine at what minimum temperature will the reaction become spontaneous under standard –state conditions?
-Calcium carbonate can be converted to quick lime by the following reaction:
CaCO3(s) --> CaO(s) + CO2(g)
Given that: for CaCO3(s) at 25°C DHf° = -1206.9 kJ/mol S° = 92.9 J/mol K,
for CaO(s) DHf° = -635.5 kJ/mol S° = 39.8 J/mol K
for CO2(g)) DHf° = -393.5 kJ/mol S° = 213.6 J/mol K
Use these data to calculate DGo for the reaction.
DG was calculated to be 130.1 kJ/mole
1109 K
1.5 K
298 K
1518 K
398 K
A.1109 K
B.1.5 K
C.298 K
D.1518 K
E.398 K
Explanation / Answer
Calculating DH and DS we have:
DH = 177.9 kJ/mol
DS = 160.5 J/mol K
I already calculated DG under these conditions and the value obtained was 130.07 kJ/mol (near the one you obtained)
The condition for dG be spontaneus, means that dG must be <0, so the minimun T to begin at this, would be when the system is in equilibrium, ergo, dG = 0. Determine the T when dG = 0 and then, just sum one degree and ou will know the temperature which dG <0 and becomes spontaneus:
dG = dH - TDS
dH = TDS
T = DH/DS
T = 177900 / 160.5
T = 1108.41 K
Therefore, if you raise one degree, the system will become spontaneus, so, option A is the correct option.
Hope this helps.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.