Use the data in the paragraph below and the information in the table below to an
ID: 2805257 • Letter: U
Question
Use the data in the paragraph below and the information in the table below to answer the next three questions. Sinclair, Inc. is a levered firm with assets valued at $10,000 and has debt issued at 10% interest. Sinclair pays tax att and boom. Note: EBIT earnings before interest and tax, $ Interest-dollar amount of interest owed on the debt, NIBT net income before tax, N. net income, EPS earnings per share) Assume that firms with negative NIBT pay no tax. he rate of 34%. The firm faces EBIT sc enario s of recession A portion of the inputs to the income statement are provided below, and a portion is not. Use the information above to fill in all the missing values. EBIT S INTEREST NIBT TAXES N EPS $900 BOOM RECESSION $200 _(S550)$1.32 23. If Sinclair's leverage factor is 4, what amount comes closest to the amount of debt issued? A. 2,500 B. 4,000 C. 5,000 D. 6,500 E. 7,500 24. What amount comes closest to Sinclair's NI is the BOOM scenario? A. $99 B. $90 C. $66 D. $60 E. $51 25. What amount comes closest to Sinclair's EPS in the RECESSION scenario? A. ($7.33) B. (S3.33) C. $O D. $3.33 E. $7.33Explanation / Answer
23) Calculation of the amount closest to the amount of debt issued -
Formula -
Financial Leverage - EBIT / (EBIT - I)
EBIT = Earnings Before Interest and Tax
EBT = Earnings Before Tax
Calculation -
Let us assume interest as 'a'
Leverage factor = 4 = $900 / ($900 - a)
4($900 - a%) = $900
$3,600 - 4a% = $900
4a% = $3,600 - $900
4a% = $2,700
a% = $2,700 / 4
a% = $ 675
a = $6,750
The amount closest to the amount of debt issued = $7,500
NOTE - We cannot take $6,500 as it is less than $6,750. So, we consider $7,500 or in RECESSION if we calculate then Interest amount is $750 [(550) - $200 = ($750)] which gives amount of debt as $7,500 [$750 / 10%]
Debt = $7,500
Interest = 10% of $7,500 = $750
24) Amount comes closest to Sinclair's NI is the BOOM scenario will be -
EBIT = $900
$Interest = 10% of $7,500 = $750
Therefore, NIBT = $900 - $750 = $150
Tax = 34% of $150 = $51
NI = NIBT - Tax
= $150 - $51
=$99
NI = $99
Amount comes closest to Sinclair's NI is the BOOM scenario will be $99.
25) Amount comes closest to Sinclair's EPS in the RECESSION scenario will be -
NOTE - Assumption that, the firms whose NIBT is negative will pay NO tax. So, TAXES = 0.
So, NI = NIBT = ($550)
Solution -
For BOOM, EPS = $1.32
NI = $99
Formula -
No. of Shareholders = NI / EPS
Calculation -
No. of Shareholders = $99 / $1.32
No. of Shareholders = 75
For, RECESSION it will be -
Formula -
EPS = NI / No. of shareholders
Calculation -
EPS = ($550) / 75
= ($ 7.33)
Amount comes closest to Sinclair's EPS in the RECESSION scenario will be ($7.33)
PARTICULARS EBIT $INTEREST NIBT TAXES NI EPS Boom $900 $750 $250 $51 $99 $1.32 Recession $200 $750 ($550) 0 ($550) ($7.33)Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.