The concentrations of NaCl and KI are at 0.160M and 0.120M respectively, in the
ID: 925027 • Letter: T
Question
The concentrations of NaCl and KI are at 0.160M and 0.120M respectively, in the following electrochemical cell: Cu(s) | CuI(s) | I-(aq) || Cl-(aq) | AgCl(s) | Ag(s) a) using the following half-reactions, calculate cell voltage: CuI(s) + e- <--> Cu(s) + I- Eo = -0.185V AgCl(s) + e- <--> Ag(s) + Cl- Eo = 0.222V
b) now calculate the cell voltage using the following half-reactions. The Ksp for AgCl and CuI are 1.8E-10 and 1.0E-12 respectively. Cu+ + e- <--> Cu(s) Eo = 0.518V Ag+ + e- <--> Ag(s) Eo = 0.7993V
Explanation / Answer
Oxidation half-cell: Cu(s) + I-(aq) ----- > CuI(s) + e- , E0(oxi) = + 0.185 V
Reduction half-cell: AgCl(s) + e- ----> Ag(s) + Cl-(aq), E0(red) = + 0.222V
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cell reaction: Cu(s) + I-(aq) + AgCl(s) ---- > CuI(s) + Ag(s) + Cl-(aq),
E0(cell) = E0(oxi) + E0(red) = 0.185 V + 0.222 V = 0.407 V
n = 1
Now applying Nernst equation
E(cell) = E0(cell) - (0.0591 /n) x log[Cl-(aq)] / [I-(aq)] = 0.407 V - 0.0591 x log( 0.160 M / 0.120M)
=> E(cell) = 0.400 V (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.