Longer Questions. Show all your calculations clearly and use the correct units a
ID: 924731 • Letter: L
Question
Longer Questions. Show all your calculations clearly and use the correct units and correct number of significant figures. A 500 mg tablet containing an antacid mixture of aluminum hydroxide, magnesium hydroxide, and inert material was dissolved in 50.0 mL of 0.500 M HCl solution. The resulting solution, which was still acidic, required-26.5 mL of 0.377 M NaOH for neutralization. How many moles of OH- were in the tablet? If the tablet contained equal moles of aluminium hydroxide and magnesium hydroxide, how many grams of each were in the tablet?
Explanation / Answer
(a) moles of OH- in the tablet
moles of HCl used = 0.5 x 0.05 = 0.025 mols
moles of NaOH required for neutralization = 0.377 M x 0.0265 L = 9.9905 x 10^-3 mols
moles of NaOH in the tablet = 0.025 - 9.9905 x 10^-5 = 0.015 mols
(b) If equal amounts of Al(OH)3 and Mg(OH)2 were present in tablet
total moles of [Al(OH)3 + Mg(OH)3] = 0.015/5 = 3 x 10^-3 mols
mass of Al(OH)3 in tablet = (3 x 10^-3/2) x 78.0036 = 0.117 g
mass of Mg(OH)2 in tablet = (3 x 10^-3/2) x 58.3197 = 0.0875 g
moles of Al(OH)3 = 0.0075/3 = moles
moles of Mg(OH)2 = (2/5) x 0.015 = 6 x 10^-3 mols
mass of Al(OH)3 in tablet = 9 x 10^-3 mol x 78.0036 g/mol = 0.70 g
mass of Mg(OH)2 = 6 x 10^-3 mol x 58.3197 g/mol = 0.35 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.