Titration of Vinegar HC_2H_3 O_2(aq)+Nac_2 H_ 3 (aq)+H_2O(aq) In a titration, 12
ID: 923150 • Letter: T
Question
Titration of Vinegar HC_2H_3 O_2(aq)+Nac_2 H_ 3 (aq)+H_2O(aq) In a titration, 12.00 mL of a solution of vinegar containing acetic acid, HC_2H_3O_2, is titrated to its end point with 25.00 mL of 0.4000 M NaOH, according to the reaction she"'i above. What is the concentration (in M)' of acetic acid in the vinegar solution. The molar concentration of an acetic acid solution is measured to be 0.7548 mol/L. What is the percentage of acetic acid by mass in this solution Assume that the density of this solution is 1.000 g/ml.Explanation / Answer
a. The problem can be solved by using the following equation
M1V1 = M2V2
M = molarity. and V = volume
1 correspond to vinegar and 2 correspond to NaOH
12 X M1 = 25 X 0.4
M1 = 0.83M
b.
mass of acetic acid present in one liter solution (M) = molarity X molecular mass
M = 0.7548 X 60
M = 45.288
mass of 1 liter solution = volume X density = 1000mL X 1 = 1000g
pecntage of acetic acid = (45.288 / 1000) X 100
pecntage of acetic acid = 4.5288
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.