A car starts at mile marker 145 on a highway and drives at 55 mi/hr in the direc
ID: 921252 • Letter: A
Question
A car starts at mile marker 145 on a highway and drives at 55 mi/hr in the direction of decreasing marker numbers. What mile marker will the car reach after 2 hours? This problem can easily be solved by calculating how far the car travels and subtracting that distance from the starting marker of 145. 55 mi/hr×2 hr=110 miles traveled milemarker 145110 miles=milemarker 35 If we were to write a formula for this calculation, we might express it as follows: milemarker=milemarker0(speed×time) where milemarker is the current milemarker and milemarker0 is the initial milemarker. Similarly, the integrated rate law for a zero-order reaction is expressed as follows: [A]=[A]0rate×time
Part A
The rate constant for a certain reaction is k = 6.70×103 s1 . If the initial reactant concentration was 0.950 M, what will the concentration be after 14.0 minutes?
Part B
A zero-order reaction has a constant rate of 3.00×104 M/s. If after 75.0 seconds the concentration has dropped to 8.50×102 M, what was the initial concentration?
Explanation / Answer
A) given a first order reaction
we know that
for first order reactions
ln[A] = ln [Ao] - kt
given
[Ao] = 0.95
k = 6.7 x 10-3
time (t) = 14 min
t = 14 x 60 = 840 s
so
ln [A] = ln 0.95 - ( 6.7 x 10-3 x 840)
[A] = 3.416 x 10-3
so
the concentration will be 3.416 x 10-3 M
B)
given a zero order reaction
for zero order reactions
[A] = [Ao] - kt
given
[A] = 8.5 x 10-2
k = 3 x 10-4
t = 75
so
8.5 x 10-2 = [Ao] - ( 3 x 10-4 x 75)
[Ao] = 0.1075
so
the initial concentration is 0.1075 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.