A car starts a drag race from rest and travels in a straight path for 1/4 mile (
ID: 1651936 • Letter: A
Question
A car starts a drag race from rest and travels in a straight path for 1/4 mile (402 m), in a time of 5.27 s. Remember V_avg notequalto V_r (a) Assuming the cars acceleration is constant, calculate the magnitude of the acceleration in m/s^2. (b) Assuming the acceleration due to gravity is g = 9.80m/s^2 (i.e., define a new unit of acceleration, the "g" as 1.00 "g" = 9.80 m/s^2): how many g's of acceleration did the race car achieve? (c) Again assuming constant acceleration: calculate the car's speed at the end of the 402 m drag strip. Note that 2.23694 mi/hr = 1.00 m/sExplanation / Answer
part a)
USing Newton's second law of motion
s = ut + 1/2at^2 (where u = initial velocity, t = time, a acceleration and s = distance covered)
Here car starts from rest thus u = 0m/s
402 = 1/2*a*(5.27)2
acceleration, a = 2*402/(5.27)2 = 28.95 m/s^2
part b)
1g = 9.8m/s^2
1m/s^2 = 1/9.8 g
28.95 m/s^2 = 28.95/9.8 g = 2.95 g
Thus car has achieved 2.95g of acceleration
part c)
By newton's third law we have
v^2 - u^2 = 2as (where v = final velocity, u = initial velo, a = acceleration and s = distance covered)
v^2 = 2*28.95*402
v = sqrt(2*28.95*402) = 152.56 m/s
Thus final velocity of car is 152.56 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.