And the change in temperature is 3.17 C What is the energy released/absorbed by
ID: 921071 • Letter: A
Question
And the change in temperature is 3.17 C
What is the energy released/absorbed by the solution, the calorimeter, and the reaction? (in joules)
Enthalpy is always reported with respect to a reactant. Calculate the Enthalpy change, ?H, for Reaction 2 in kJ / mole NaOH. Your answer should have the correct sign to reflect whether this is an endothermic or exothermic process.
1 NH4Cl (aq) + 1 NaOH (aq) 1 NH3 (aq) + 1 H2O (l) + 1 NaCl (aq)
And the change in temperature is 3.17 C
What is the energy released/absorbed by the solution, the calorimeter, and the reaction? (in joules)
Enthalpy is always reported with respect to a reactant. Calculate the Enthalpy change, ?H, for Reaction 2 in kJ / mole NaOH. Your answer should have the correct sign to reflect whether this is an endothermic or exothermic process.
Explanation / Answer
NH4Cl (aq) + NaOH (aq) ----> NH3 (aq) + H2O (l) + NaCl (aq)
no of mol of NaOH = 24.98/1000*2 = 0.05 mol
No of mol of NH4Cl = 25/1000*2 = 0.05 mol
q released = m*s*DT
let us assume density of solution = 1 g/cc
mass of solution = (24.98+25) = 49.98 grams
specific heat of solution = 4.18 j/g.c
= 49.98*4.18*(23.04-19.87)
= 662.265 joule.
= 0.662 kj
DH = -q/n = -0.662/0.05 = -13.24 kj/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.