Tests on human subjects in Boston in 1965 and 1966, following the era of atomic
ID: 920598 • Letter: T
Question
Tests on human subjects in Boston in 1965 and 1966, following the era of atomic bomb testing, revealed average quantities of about 2 pCi of plutonium radioactivity in the average person.
A.) How many disintegrations per second does this level of activity imply? (answer is 7x10^-2 dis/s)
B.) If each alpha particle deposits 8×1013J of energy and if the average person weighs 79 kg , calculate the number of rads and rems of radiation in 5 yr from such a level of plutonium. (units are rad)
C.) Express your answer using one significant figure. (units are rem)
Thank you so much in advance!
Explanation / Answer
A)
the activity is 7.4 x 10-2 disintegrations per second
B)
now
time = 5 yr = 1.578 x 10^8 seconds
now
number of disintegrations = activity x time
number of disintegrations = 7 x 10-2 x 1.578 x 10^8
number of disintegrations = 1.1046 x 10^7
now
for every disintegration , energy is 8 x 10-13 J
so
total energy = 1.1046 x 10^7 x 8 x 10-13
total energy = 8.8368 x 10-6
now
dose = energy / mass
dose = 8.8368 x 10-6 / 79
dose = 1.12 x 10-7 J / Kg
now
we know that
1 rad = 0.01 = J / Kg
so
dose = 1.12 x 10-5 x 10-2 J / Kg
dose = 1.12 x 10-5 rad
so
number of rads = 1.12 x 10-5 rad
C)
now
for alpha radiations
1 rad = 20 rem
so
dose = 1.12 x 10-5 x 20 rem
dose = 2.24 x 10-4 rem
so
number of rem = 2.24 x 10-4 rem
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.