A sample of potassium hydrogen phthalate (KHC_8H_4O_4), which is an acid, with a
ID: 918114 • Letter: A
Question
A sample of potassium hydrogen phthalate (KHC_8H_4O_4), which is an acid, with a mass of 0.6204 g is dissolved in water and used to standardize a solution of cesium hydroxide. An endpoint is reached when 22.56 mL of cesium hydroxide has been added. Determine the molarity (in mol/L) of the cesium hydroxide solution. Report your answer to four significant figures. The standardized cesium hydroxide solution is then used to titrate 23.74 mL of a solution of propanoic acid (C_2H_5COOH). An endpoint is reached when 33.22 mL of cesium hydroxide has been added. Determine the molarity (in mol/L) of the propanoic acid solution. Report your answer to four significant figures.Explanation / Answer
1)
we know that
moles = mass / molar mass
also
molar mass of KHC8H404 = 204 g/mol
so
moles of KHC8H404 = 0.6204 / 204
moles of KHC8H404 = 3.04 x 10-3
now
at the end point
Moles of acid = moles of base
so
moles of KHc8H404 = moles of CsOH
so
moles of CsOH = 3.04 x 10-3
now
molarity = moles / volume (L)
given
volume = 22.56 x 10-3 L
so
molarity of CsOH = 3.04 x 10-3 / 22.56 x 10-3
molarity of CsOH = 0.135
so
the molarity of cesium hydroxide is 0.135 M
2)
we know that
at end point
moles of acid = moles of base
aslo
moles = molarity x volume
so
Ma x Va = Mb x Vb
Ma x 23.74 = 0.135 x 33.22
Ma = 0.189
so
the molarity of propanoic acid is 0.189 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.