A liquid mixture of 50 mol% chloroform (1) and 50% 1,4-dioxane(2) at 0.1013 MPa
ID: 915170 • Letter: A
Question
A liquid mixture of 50 mol% chloroform (1) and 50% 1,4-dioxane(2) at 0.1013 MPa is metered into a flash drum through a valve. The mixture flashes into two phases inside the drum where the pressure and temperature are maintained at 24.95 kPa and 50 degree C. The compositions of the exiting phases are x_1= 0.36 and y_1= 0.62. Your supervisor asks you to adjust the flash drum pressure so that the liquid phase is x_1 = 0.4 at 50 degree C. He doesn't provide any VLE data, and you are standing in the middle of the plant with only a calculator and pencil and paper, so you must estimate the new flash drum pressure. Fortunately, your supervisor has a phenomenal recall for numbers and tells you that the vapor pressures for die pure components at 50 degree C are P_1^sat = 69.4 kPa and P_2^sat = 15.8 kPa. What is your best estimate of the pressure adjustment that is necessary without using any additional information?Explanation / Answer
assumig Raoult's law is obeyed
Y1P= x1P1Sat
Y2P= x2P2Sat
adding the above equations
P= x1P1Sat + x2P2Sat
P= 0.4*69.4+ 0.6*15.8=37.23 Kpa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.