Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 487 W/m2,

ID: 2035707 • Letter: A

Question

A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 487 W/m2, This wave is directed towards two ideal olarizers (in real polarizers, transmission is also effected by reflection and absorption). Polarizer A is oriented with its ransmission axis at an angle of ?1 = 22.1° with the incident electric field. Polarizer B has its axis at an angle of e2 = 64.20 with the incident electric field, as shown in the figure. 02 View Along Axis What is the average intensity of the wave after it passes through polarizer A? Sideview Submit Answer Tries 0/20 What is the average intensity of the wave after it passes through polarizer B? Submit Answer Tries 0/20 Suppose that the two polarizers A and B are interchanged. What would the average intensity be after passing through both polarizers? Submit Answer Tries 0/20

Explanation / Answer

According to the given problem,

a) Use Malus's Law,

so after polarizer A:

IA = Io*cos2 (22.1o) = 487 W/m2 *cos2(22.1)

418.07 W/m2

b) After B (note here the angle is 64.2o - 22.1o = 42.1o)So,

IB = IA*cos2(41) = 192*cos2(42.1o)

= 230.2 W/m2

c) Here we have

IB = I0*cos2(64.2o)*cos2(42.1)

= 487*cos2(64.2o)*cos2(42.1o)

= 50.8 W/m2

I hope you understood the problem, If yes rate me!! or else comment for a better solution.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote