For the titration of 50. mL of 0.10 M ammonia with 0.10 M HCl, calculate the pH.
ID: 915123 • Letter: F
Question
For the titration of 50. mL of 0.10 M ammonia with 0.10 M HCl, calculate the pH. For ammonia, NH3, Kb = 1.8 x 10-5.
(a) Before the addition of any HCl solution. pH = the tolerance is +/-1 in the 4th significant digit
(b) After 20. mL of the acid has been added. pH = the tolerance is +/-1 in the 3rd significant digit
(c) After half of the NH3 has been neutralized. pH = the tolerance is +/-1 in the 3rd significant digit
(d) At the equivalence point. pH = the tolerance is +/-1 in the 3rd significant digit
Explanation / Answer
(a) Before addition of HCl
NH3 + H2O <==> NH4+ + OH-
let x amount has reacted,
Kb = 1.8 x 10^-5 = x^2/0.1
x = [OH-] = 1.34 x 10^-3 M
pOH = -log[OH-] = 2.87
pH = 14 - pOH = 11.13
(b) after 20 ml of 0.1 M HCl is added
moles of NH3 = 0.1 M x 0.05 L = 5 x 10^-3 mols
moles of HCl = 0.1 M x 0.02 L = 2 x 10^-3 mols
excess moles of NH3 = 3 x 10^-3 mols
molarity of NH4+ = 2 x 10^-3/0.07 = 0.0286 M
molarity of NH3 = 3 x 10^-3/0.07 = 0.043 M
Using Hendersen-Hasselbalck equation,
pH = pKa + log([base]/[acid])
Ka = Kw/Kb = 1 x 10^-14/1.8 x 10^-5 = 5.56 x 10^-10
pKa = 9.255
pH = 9.255 + log(0.043/0.0286)
= 9.432
(c) after half of NH3 has been neutralized.
This is half equivalence point
molarity of NH4+ = molarity of NH3
So, log([NH3]/[NH4+]) = 0
pH = pKa = 9.255
(d) At the equivalence point
moles of acid = moles of base
moles of NH3 = 0.1 M x 0.05 L = 5 x 10^-3 mols
So moles of HCl = 5 x 10^-3 mols
Volume of HCl added = 5 x 10^-3/0.1 = 0.05 L
molarity of NH4+ = 5 x 10^-3/0.1 = 0.05 M
NH4+ + H2O <==> NH3 + H3O+
let x amount has reacted,
Ka = [NH3][H3O+]/[NH4+]
5.56 x 10^-10 = x^2/0.05
x = [H+] = 5.27 x 10^-6 M
pH = -log[H+] = 5.28
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.